Zrozumieć Dziecko w spektrum autyzmu

Nikt nie zaprasza spektrum! A co jeśli tak się dzieje – gdy dziecko jest w spektrum autyzmu?
Marzenia rodziców legły w gruzach i nastała trudna rzeczywistość z którą sobie nie radzą, nie potrafią właściwie ocenić potrzeb dziecka a tym samym ich zaspokoić; sytuacja komplikuje się z każdym dniem. To co dla innych rodziców jest normalne tu przybiera zupełnie inny wymiar. Proste czynności dnia codziennego jak przygotowanie posiłku, kąpiel, wyjście z domu, spacer stają się wyzwaniem. Do tego należy dodać brak wsparcia społecznego, strach o przyszłość dziecka oraz trudności w funkcjonowaniu całej rodziny. Rodzice dzieci z autyzmem nie mają wsparcia, w przeciwieństwie do rodziców dzieci z innymi niepełnosprawnościami. Jedna z mam powiedziała, że wraz z diagnozą otrzymała paczkę chusteczek i to było jedyne wsparcie na jakie mogła liczyć.

Rodzic dziecka w spektrum autyzmu jest przeciążony psychicznie i fizycznie. Musi być całą dobę aktywnym zarówno w dzień jak i w nocy, wciąż w gotowości czasem śpiąc zaledwie półtorej godziny na dobę. Towarzystwo Autyzmu z siedzibą w Merylandzie (USA) podaje że stres rodziny dziecka z zaburzeniem ze spektrum autyzmu jest codzienną rutyną. Według badań Uniwersytetu w Wisconsin poziom stresu rodziców dziecka z ASD jest porównywalny ze stresem weteranów wojennych.

Może jednak być zupełnie inaczej. Celem tego projektu jest przekazanie rodzicowi odpowiednich narzędzi i wsparcia, dzięki którym będzie w stanie zrozumieć swoje dziecko, prawidłowo wspierać jego rozwój i mieć nadzieję na zjawisko nazywane wyjściem ze spektrum a na pewno nie bać się o jego przyszłość. W ramach projektu zostaną stworzone narzędzia pomagające rodzicom w zrozumieniu potrzeb dziecka w spektrum autyzmu oraz wspierające rozwój dziecka w warunkach domowych. Przede wszystkim wszystkich rodziców zapraszamy na pięciogodzinne szkolenia o spektrum autyzmu zgodne z koncepcją neuroróżnorodności.

Pierwszą koncepcją, która pokazuje prawdziwy a nie domniemany obraz spektrum oraz realny wpływ terapeutyczny na dziecko. Koncepcją, której nie wymyśliły w sposób subiektywny osoby neutotypowe tylko opisały osoby żyjące w spektrum autyzmu. Szkolenie prowadzone będzie w trybie online. Dla rodziców przygotowaliśmy również indywidualne konsultacje oraz grupę wsparcia ze stałym wsparciem ze strony fundacji i jej specjalistów do której również serdecznie zapraszamy.

Zakres szkolenia:
1.    Autyzm – zagadnienia ogólne
2.    Autyzm w koncepcji neuroróżnorodności
3.    Autyzm a przetwarzanie zmysłowe
4.    Kilka słów o terapiach

Prowadzący: Patrycja Osówniak Członek Zarządu Fundacji Tukan Na Rzecz Dzieci Z Autyzmem I Ich Rodzin oraz organ prowadzący placówki Tukan Terapeutyczny Punkt Przedszkolny dla dzieci w spektrum autyzmu. Z wykształcenia pedagog specjalny oraz psycholog posiadający ponad 10 letnie doświadczenie w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu oraz ich rodzicami.

Ponadto powstaną narzędzia dostępnie powszechnie w internecie na stronie fundacji oraz w mediach społecznościowych takie jak filmy, infografiki oraz kompendia wiedzy. W mediach społecznościowych będziemy na bieżąco Państwa informować o postępach realizacji projektu oraz o kolejnych wydarzeniach w ramach projektu.

Scroll to Top